Гельфизя Зарипова
Занятие по английскому языку для детей старшей группы «Настоящее длительное время. Еда»
▼ Скачать + Заказать документы
Занятие по английскому языку для детей старшей группы
Тема занятия : Настоящее длительное время. Еда
Цели занятия :
1. Развивающие:
• учить детей умению слушать учителя;
• развивать навыки восприятия иностранной речи на слух,.с аудиозаписи и
видеозаписи;
• развивать разговорные навыки;
2. Воспитательные:
• учить детей уважительно относиться друг к другу;
• воспитывать уважение к языку;
Публикация «Занятие по английскому языку для детей старшей группы „Настоящее длительное время, Еда“» размещена в разделах
- Английский язык для дошкольников
- Конспекты занятий. Все конспекты
- Продукты питания
- Старшая группа
- Темочки
- Конкурс для воспитателей и педагогов «Лучший конспект занятия (НОД)» сентябрь 2013
• учить формулам вежливости
2. Образовательные:
• продолжить знакомить детей с настоящим длительным временем Present
Continuous Tense;
повторить и закрепить грамматические структуры вопросительного предложения
Are you eating?;
Краткого ответа - Yes, I am, полного ответа - I am eating.
• Закрепить специальные вопросы:what, why, where
Оснащение: мультимедийная установка, ноутбук, аудиозапись с песней, видеоролик с песней ; игрушки-животные - a dog, a hare, a pig./. маска кота
Ход занятия
1. Приветствие
- Good morning, girls and boys! - Good morning!
- I’m glad to see you! - We are glad to see you too!
- How are you? - We are fine. And how are you?
- OK. Thank you.
- Sit down. Begin the lesson.
2. Беседа о погоде и о времени года
- Look out of the window! What season is it now? Is it spring?
- Yes, it is spring.
- Why do you think so?
- Because the sun shines brighter. The days are longer. The nights are shorter. Snow is melting. Streams are flowing. The icicles are hanging. There are puddles everywhere.
- Which season do you like best? (I like summer best.)
- How’s the weather today? (It sometimes snows or rains. It’s sunny. It’s rainy. It’s cloudy. It’s windy. Choose a picture. (It’s rainy today. It’s cloudy today.)
3. Отработка и закрепление темы «Настоящее длительное время»
- Let’s play a game! (Let’s) So, 1, 2, I’m jumping and you?
1, 2, we are jumping too. (Любые знакомые детям
глаголы – cry, run, sit, dance, eat, drink, smile, rain, snow, sleep walk)
- (Picture -Lotto) Give out cards. What is (are) he (she, they, it) doing?
- Are you (sitting) now? What are you doing now? (I’m sitting, smiling, dancing, eating,
reading)
- Let’s play a game! (Let’s) I’m reading and you? – I’m (jumping) and you? (по кругу)
- Let’s sing a song. (ноутбук, мультимедийная установка). I`m eating.
4. Guest – a cat is knocking at the door.
- Who is knocking at the door? – It’s me.
- Who are you? – It’s a secret! Guess! (Ребёнок в маске кота - за дверью.) Now, guess where it lives (what it eats, if it jumps or flies, if it is big or small) Вопросы детей :
Are you a man or an animal?
Do you fly? | No, I don`t.
Do you swim?
Do you run?
Do you jump? Climb?
Are you a dog? A cat?
- Yes, I am a cat. Excuse me! May I come in? –Yes, come in, please a cat!
- Hello! – Hello!
- I’m glad to see you. - We are glad to see you too.
- Let’s sing a song. “Hi! How are you?” (Привет! Как поживаешь)
Hi! How are you? – I`m fine!
Hi! How are you? – I`m fine!
Hi! How are you?
I`m fine! - How are you?
I`m fine! I`m fine! I`m fine!
Hi! How are you?
I`m fine! - How are you?
Hi! How are you? - I`m fine!
Hi! How are you? – I`m fine! How are you?
I`m fine! I`m fine! I`m fine!
-
- Children, do you like the cat?
Is the cat beautiful (red, green?
Let’s ask him some questions! Here is the microphone!
Игра в репортёров
What is your name?
How old are you?
How are you?
Where do you live?
Where do you eat?
What do you like best, meat or milk?
What do you eat?
Do you live at the home?
Do you sleep every day?
Do you speak English?
How many children are in the classroom?
Do you have a family?
-Are you tired? Let’s morning exercises “Head, shoulders, ,”
3конец занятия