Фесенко Елена Анатольевна
Урок английского языка для 5 класса с украинским языком обучения на тему «Свободное время, досуг»
▼ Скачать + Заказать документы
Урок з англійської мови для 5 класу на тему «Дозвілля»
Тема уроку : Дозвілля
Учитель: Фесенко О. А
Клас : 5-А
Тема: Дозвілля
Мета: формування англомовної комунікативної компетенції в сфері спілкування "Дозвілля".
Задачі : 1) Практикува у вживанні ЛО теми уроку. 2) Навчати розповідати про свій вільний час. 3) Розширити уявлення учнів про види діяльності у вільний час. 4) Введення нового граматичного матері алу: вживання теперішнього тривалого часу для вираження запланованої майбутньої дії. 5) Розвивати навички та уміння читання, говоріння, письма.
Публикация «Урок английского языка для 5 класса с украинским языком обучения на тему „Свободное время, досуг“» размещена в разделах
- Английский язык в школе
- Английский язык. 5-9 класс
- Иностранный язык в школе
- Средняя школа, 5 класс
- Средняя школа. 5-9 классы
- Сценарии мероприятий на английском языке для школьников
- Школа. Материалы для школьных педагогов
- Темочки
- Конкурс для воспитателей и педагогов «Лучший конспект занятия (НОД)» сентябрь 2019
Обладнання: підручник, дошка, картки для самостійної роботи.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T : Good morning! Nice to see you again.
Ps : Good morning! Nice to see you too.
T : Sit down, please.
2. Уведення в іншомовну атмосферу й повідомлення теми та мети уроку.
T : Look through the window and say one sentence each about today’s weather.
P 1: The weather is fine.
P 2: It is frosty today.
P 3: There is much snow on the ground.
P 4: The sun is shining in the sky.
T : So it is a fine winter day. How can you spend your free time outside today?
P : We can skate, ski, play snowballs and make a snowman.
T : Today we’ll speak about your free time and activities you can do in your free time.
How do you understand “free time”? What is “free time”?
P : Free time is the time when we are not at school and we can do things we like.
T : What can people do in their free time?
Учитель малює схему на дошці разом з дітьми за їхніми відповідями.
go to the cinema listen to music watch TV
go to a party play football
Free time
read a book play computer games
go for a walk visit a friend
ІІ. Основна частина уроку.
1. Подання тексту для читання. Впр. 2 (стр. 84)
1) Етап підготовки до читання. Впр. 1 (стр. 81)
T : Let’s speak about your free time.
Vania, ask Olia what she likes to do in her free time.
V : What do you like to do in your free time?
O : I like to watch TV.
2) Етап читання.
a) Читання з метою отримання певної інформації.
Учні отримують картки для самостійної роботи, читають текст вправи і заповнюють таблицю.
Read the text and complete the table.
Likes to do Doesn’t like to do
Sue
John
Richard
Mary
б) Учні ланцюжком читають і перекладають текст.
T : Read one sentence each and translate it.
3) Етап перевірки розуміння змісту тексту.
T : What does Sue like to do?
What doesn’t John like to do?
Учні складають речення з опорою на заповнену таблицю.
2. Розвиток умінь мовлення.
1) Проводиться гра. Учитель заздалегіть пише на дошці запитання. Учні працюють у парах: ставлять запитання один одному і відповідають на них. Відповіді свого співрозмовника пишуть на аркушах паперу і здають учителю. Учитель перемішує їх і роздає учням. Потім по черзі читають уголос,а інші відгадують,про кого йдеться мова. Впр. 3 (с. 84).
T : Look at the blackboard. Read and translate these questions.
P 1: What club do you attend?
P 2: What kind of sport do you go in for?
P 3: Can you play any musical instrument?
P 4: What do you like to do in your free time?
T Ask and answer your deskmate them. Write his/her answers on a sheet of paper and hand in. I’ll mix them up and hand out. Then you’ll read these sentences in a loud voice. Let the others guess who he/she is.
P 1: He goes in for boxing. He can play the guitar. He likes to play computer games.
P 2: I think this is Dima.
Фізична та мовленнєва розминка.
Гра “Mime game”
Один з учнів виходить до дошки і за допомогою міміки та жестів показує, що йому подобається робити у вільний час. Учень,який першим зрозумів,про що йдеться, займає місце біля дошки і показує, що йому подобається робити.
T : Go to the blackboard and show what you like to do in your free time. Let the others guess.
P 1: Do you like to play basketball.
P 2: Yes, I do.
2) Впр. 4 (с. 85).Учні доповнюють речення про види діяльностей усно.
T : Activities you usually do in your free time are divided into indoor, outdoor, activities to do alone, group activities and activities you also do at home.
Indoor activities : to train in the gym…
What other indoor activities do you know?
P : To play chess, to play the piano, to watch films.
3) Уведення і відпрацювання нового граматичного матеріалу. Впр. 5 (с. 85).
T : Let’s revise the rules of the formation of The Present Continuous Tense.
When do we use The Present Continuous Tense?
am
is V1+ing
are
Now write down a new rule.
The Present Continuous Tense вживається для вираження запланованої майбутньої дії.У цьому разі обов’язково вживаються обставини часу.
Example :
A : What are you doing tomorrow evening?
B : I am going to the theatre.
T : Look at Kim’s planner and answer my questions.
What is Kim doing on Sunday?
P : She is meeting granny on Sunday.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання.
Впр. 6 (с. 85,письмово.
T : Write a page from your planner.
2. Підведення підсумків уроку.
T : Today we have spoken about different kinds of activities. What kind of activity would you like to do after our lesson?
Тема уроку : Дозвілля
Учитель: Фесенко О. А
Клас : 5-А
Тема: Дозвілля
Мета: 1) Практикува у вживанні ЛО теми уроку. 2) Навчати розповідати про свій вільний час.
3) Розширити уявлення учнів про види діяльності у вільний час. 4) Введення нового граматичного матері алу: вживання теперішнього тривалого часу для вираження запланованої майбутньої дії. 5) Розвивати навички та уміння читання, говоріння, письма.
Обладнання: підручник, дошка, картки для самостійної роботи.
Хід уроку.
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
T : Good morning! Nice to see you again.
Ps : Good morning! Nice to see you too.
T : Sit down, please.
2. Уведення в іншомовну атмосферу й повідомлення теми та мети уроку.
T : Look through the window and say one sentence each about today’s weather.
P 1: The weather is fine.
P 2: It is frosty today.
P 3: There is much snow on the ground.
P 4: The sun is shining in the sky.
T : So it is a fine winter day. How can you spend your free time outside today?
P : We can skate, ski, play snowballs and make a snowman.
T : Today we’ll speak about your free time and activities you can do in your free time.
How do you understand “free time”? What is “free time”?
P : Free time is the time when we are not at school and we can do things we like.
T : What can people do in their free time?
Учитель малює схему на дошці разом з дітьми за їхніми відповідями.
go to the cinema listen to music watch TV
go to a party play football
Free time
read a book play computer games
go for a walk visit a friend ІІ. Основна частина уроку.
1. Подання тексту для читання. Впр. 2 (стр. 84)
1) Етап підготовки до читання. Впр. 1 (стр. 81)
T : Let’s speak about your free time.
Vania, ask Olia what she likes to do in her free time.
V : What do you like to do in your free time?
O : I like to watch TV.
2) Етап читання.
a) Читання з метою отримання певної інформації.
Учні отримують картки для самостійної роботи, читають текст вправи і заповнюють таблицю.
Read the text and complete the table.
Likes to do Doesn’t like to do
Sue
John
Richard
Mary
б) Учні ланцюжком читають і перекладають текст.
T : Read one sentence each and translate it.
3) Етап перевірки розуміння змісту тексту.
T : What does Sue like to do?
What doesn’t John like to do?
Учні складають речення з опорою на заповнену таблицю.
2. Розвиток умінь мовлення.
1) Проводиться гра. Учитель заздалегіть пише на дошці запитання. Учні працюють у парах: ставлять запитання один одному і відповідають на них. Відповіді свого співрозмовника пишуть на аркушах паперу і здають учителю. Учитель перемішує їх і роздає учням. Потім по черзі читають уголос,а інші відгадують,про кого йдеться мова. Впр. 3 (с. 84).
T : Look at the blackboard. Read and translate these questions.
P 1: What club do you attend?
P 2: What kind of sport do you go in for?
P 3: Can you play any musical instrument?
P 4: What do you like to do in your free time?
T Ask and answer your deskmate them. Write his/her answers on a sheet of paper and hand in. I’ll mix them up and hand out. Then you’ll read these sentences in a loud voice. Let the others guess who he/she is.
P 1: He goes in for boxing. He can play the guitar. He likes to play computer games.
P 2: I think this is Dima.
Фізична та мовленнєва розминка.
Гра “Mime game”
Один з учнів виходить до дошки і за допомогою міміки та жестів показує, що йому подобається робити у вільний час. Учень,який першим зрозумів,про що йдеться, займає місце біля дошки і показує, що йому подобається робити.
T : Go to the blackboard and show what you like to do in your free time. Let the others guess.
P 1: Do you like to play basketball.
P 2: Yes, I do.
2) Впр. 4 (с. 85).Учні доповнюють речення про види діяльностей усно.
T : Activities you usually do in your free time are divided into indoor, outdoor, activities to do alone, group activities and activities you also do at home.
Indoor activities : to train in the gym…
What other indoor activities do you know?
P : To play chess, to play basketball, to play the piano, to watch films.
3) Уведення і відпрацювання нового граматичного матеріалу. Впр. 5 (с. 85).
T : Let’s revise the rules of the formation of The Present Continuous Tense.
When do we use The Present Continuous Tense?
am
is
are
V1+ing
Now write down a new rule.
The Present Continuous Tense вживається для вираження запланованої майбутньої дії.У цьому разі обов’язково вживаються обставини часу.
Example :
A : What are you doing tomorrow evening?
B : I am going to the theatre.
T : Look at Kim’s planner and answer my questions.
What is Kim doing on Sunday?
P : She is meeting granny on Sunday.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Домашнє завдання.
Впр. 6 (с. 85,письмово.
T : Write a page from your planner.
2. Підведення підсумків уроку.
T : Today we have spoken about different kinds of activities. What kind of activity would you like to do after our lesson?